O skromnosti Banskobystričanov

Ste skromní a srdeční, Banskobystričania. Váš pohľad na naše mesto je iný ako pohľad pár kritikov, nekonečných krikľúňov. Vnímate realitu takú, aká je. A taký je aj váš novozvolený staronový primátor. Kto chce vidieť, vidí, kto nie, nevidí. Nevšimne si, že sa ľudia sťahujú z Bystrice preč? Vraj preto, lebo inde majú finančné motivácie, lebo je tu veľa áut v uliciach, lebo vraj nemáte ochotu ísť MHD…. alebo zase iné - MHD je pre mesto drahá a pre ľudí neatraktívna. No ale to je predsa preto, lebo sa nik iný do súťaže neprihlásil… 

Ste skromní a srdeční, Banskobystričania.

Váš pohľad na naše mesto je iný ako pohľad pár kritikov, nekonečných krikľúňov. Vnímate realitu takú, aká je. A taký je aj váš novozvolený staronový primátor. Kto chce vidieť, vidí, kto nie, nevidí. Nevšimne si, že sa ľudia sťahujú z Bystrice preč? Vraj preto, lebo inde majú finančné motivácie, lebo je tu veľa áut v uliciach, lebo vraj nemáte ochotu ísť MHD…. alebo zase iné – MHD je pre mesto drahá a pre ľudí neatraktívna. No ale to je predsa preto, lebo sa nik iný do súťaže neprihlásil… 

Pán primátor má mnoho pragmatických odpovedí, lebo vidí svet aký je, a tým pádom netreba riešiť.
Vlastne treba. … financie. 

Mnoho ľudí si zvolilo pána doktora kvôli stabilite v súčasných krízových časoch. Nechceli riskovať experimenty, novinky či zlepšováky, ktoré by im nedaj boh zvýšili sprostredkovane životné náklady. Vsadili na základ – kúrenie, svietenie, údržbu. Je to pochopiteľné. A ja ich chápem. Nuž nebudú teda zlepšováky, nové trendy, zohľadnenia postupov miest, aké vidíme vo svete, či už aj v niektorých mestách na Slovensku. Také, ktoré čoraz viac tvoria dobré miesta pre život, lukratívne pre ľudí, investorov, reflektujúce nadchádzajúce krízy a nestabilitu, vrátane tej klimatickej. Nuž, ale zdá sa, že Bystričania nebudú mať zo strany mesta stabilitu v peňaženke. Pán doktor sa vám v nej, znovu po troch rokoch, skokovo pohrabe. Je to dobrý kamarát s primátorom Zvolena, tam sa dvíha tiež, ale náš dopraje Zvolenu nové moderné autobusy, ktoré ste sprostredkovane zaplatili vy, Bystričania, cez najdrahšiu MHD na Slovensku. A to tej istej zvolenskej spoločnosti, ktorá dopraje Zvolenčanom. Keď sme už pri doprave, jeden z najväčších odborníkov na dopravu – Marek Modranský rieši úspešne dopravu a aj modernú a funkčnú MHD s čím najmenším dopadom na peňaženky obyvateľov… ale, Popradu. Ale vy ste spokojní Banskobystričania, pretože ste po rokoch od pána primátora dostali konečne novú autobusovú stanicu. Len, žiaľ, nie je terminálom zlepšujúcim dopravu, a je postavená naopak. A nie je ani vaša. Zisky z každého jedného autobusu, čo cez tú modernú podzemnú garáž pod obchodným domom prejdú, idú mimo mestskej kasy. Naopak, ešte platíte nemalé peniaze za prenájom informačného centra v tej garáži, za ktorú ste tak vďační. Na oplátku ste predsa dostali ďalšie nákupné centrum na krepom Huštáku, ktoré bolo ocenené anticenou architektmi Slovenska, a zhoršenie už beztak zlej dopravnej situácie. Súčasný viceprimátor mi pár rokov dozadu na to dal osobne a ochotne odpoveď – ľudia si vraj časom zvyknú. A mal pravdu.

Milí Banskobystričania, máte pevné nervy a schopnosť zvyknúť si na všetko.
Spravila sa aj participácia. Najala sa na ňu odborníčka. Aj sa to konečne volá normálne – Spolupracovňa. Ale zapája sa málo ľudí, pretože vraj nie ste ochotní. Nie preto, že tých vašich 200 podnetov na odkaze pre starostu je ignorovaných, že banálne nahlásenia ohľadom údržby sa riešia roky… ak vôbec. Nie, chyba je vo vašom nezáujme – vraj. Ale zopár mohykánov sa za vás pokúsilo dať šancu novej koncepcii komunikácie médií MsÚ s obyvateľmi. Dva roky trápenia a výsledok? Nič. Takže zas opečiatkovaná administratíva. Pretože na dialóg treba dvoch a vzájomnú dôveru. Mediátorské tančeky nepomôžu. V našom malebnom mestečku to totižto funguje na priamo. Tu sa rozdávajú osobné telefónne čísla. Ak ste v niečom použiteľní, vybavíte po telefonáte aj veľké, prínosné, či iné veci. Ak ste chápaví, je možné vybaviť drobné všimné pozornosti. Zničenú lavičku, kanalizačný poklop? Nechoďte preboha cez odborný útvar mesta, zodpovedných zamestnancov (nieže by to nezvládli, ale to by niekto iný nemohol byť za hrdinu), nedajboh cez Odkaz pre starostu. Ani tú aplikáciu nespravuje mesto, ale pár ochotných externistov za pár všimných, čo ten model darovali Slovensku, aby pomohli. Neriešte problém normálnou štandardnou cestou, to bude trvať roky. Zavolajte rovno vedeniu, primátorovi (ako vyzval v predvolebnej diskusii Beatu Hirt), viceprimátorom (ktorí sú reálne komunikačne zdatní a ochotní sa stretnúť), poslancom v móde dispečerov alebo cez výbory či občianske rady (že netušíte o existencii dačoho takého?). Nuž komunikácia, informovanosť. Vaša chyba! Máte sa zaujímať. Ako truhlíci typu „ja“. Ak nie ste chápaví, dopadnete ako niekoľkomesačná snaha našej komunity o trochu komplexnejšie vyriešenie samozrejmostí v našom vnútrobloku. Bez želaného výsledku, samozrejme, veď sme išli cez podateľňu, preboha. Je pravdou, že tam bolo „až“ 12 bodov bežnej údržby, možno 3 nadstavby… takže pán Ocharovič nám kúpil ako bolestné aspoň drevenú lavičku, a hneď tú masívnosť zaradil k projektu „Zelených sídlisk“ (odhliadnuc od toho, že na Sídlisku našťastie zeleň je, no chýbajú funkčné chodníky a údržba). A Noskovci nám v rámci predvolebného guľášu pohrabali lístie v susednom vnútrobloku. Stálo to par stovák z výboru mestských častí, samozrejme.

Milí Banskobystričania, ste prajní všeobecne. Cez mestskú kasu dotujete lacné športovanie obyvateľom okolitých dedín a miest – Brezňanom, či Zvolenčanom. Samozrejme, starostovia a primátori sa radujú, keďže z nášho malebného mestečka je evidentný odliv obyvateľov, rastú im podielové dane. Ten odliv ľudí z Bystrice zaplatíte vy, čo ste ostali. Lebo ste spokojní a skromní. Menej ľudí, menej podnikov, menej platov, menej podielových daní, menej spotreby…  a takto dokola. No, a ako už vidíme, menej vlakov, autobusov, menšia dostupnosť smerom sem (kto by sem chodil), menšia dostupnosť smerom von (menej vedomostí, ktoré môžeme sem priniesť, kontaktov) a tak podobne.

A bol tu nejaký viditeľný vkusný, organizovaný, neodfláknutý, k prostrediu citlivý rozvoj, ktorý by sa dodatočne nemusel znovu upravovať a z ktorého by netrčala slama? Vnútrobloky v Sásovej za 1,3 miliónov eur, kde sa neráta každý meter štvorcový (4,5 hektára), ale vybavenosť, inventár, ihriská, realizácie výsadby zelene… jedným slovom, dostali ste lacné, po necelom roku poškodené, či nepoužiteľné hračičky za sumy, ktoré si mnohí nevieme ani predstaviť. Taký pán Mičev by vám vysvetlil, tak ako mne, že verejné obstarávanie proste toľko stojí. Nie však v Trnave. To kolega Bročka takto fakt nerobí… bolo by fajn lepšie sa z Trnavy inšpirovať.

Nemáme krematórium, dopravné ihrisko, Dom kultúry, parky – aspoň jeden v slušnom stave, ale jamu pri úrade čochvíľa nahradí jedna veľká opacha. Toto lukratívne miesto v centre by potrebovalo medzinárodnú architektonickú súťaž. Ale v provinčných bystrických podmienkach je niečo také nemysliteľné. Veľká škoda! Pamiatky miznú alebo len degradujú. Námestia máme len podľa názvu, použiteľné máme len jedno, SNP, ktoré maznanie a systematickú starostlivosť roky poriadne nevidelo.

V roku 2019 sa zvýšili dane.
Ešte nebola oficiálne kríza.
Kde vidno tie použité peniaze?
Ak sa nemýlim, na cesty a chodníky sa bral úver.
Na športoviská boli dotácie.
Na vnútrobloky bola spoluúčasť.
Cyklotrasa – jeden aj niečo kilometer – zato v rebríčku svetových kuriozít.
Dvakrát zrekonštruovaný zimák – v hodnote dvoch nových. Ale beriem… ja som za rekonštrukciu veteránov… (nuž len nám teraz chýbajú dengi na prevádzku – 1 a pol mega).
Zrekonštruovaná plaváreň. Obasfaltovaná samozrejme. Beriem… Dotujeme lacné a kvalitné plávanie všetkým obciam v okolí, vrátane Zvolena.
Tie dva záchody, vieme koľko stáli, ale aspoň máme na jednom zelenú strechu, konečne sme eko, máme sa čím pochváliť.

A máme turbo vodné batérie v hodnote osobného auta v druhom hajzli.
Tie zateplené a vynovené škôlky boli platené iba z rozpočtu mesta? Nie, bola tam spoluúčasť.
Kúpil sa DKáč? Ešte nie, a ak, tak napoly so župou.
Kúpil sa Medený hámor? Len torzo za pár šušňov bez prístupovej cesty. Spravila sa aspoň virtuálna výstava o Medenom hámri v Barbakane (o ktorom niet pre turistov ani zmienky) za peniaze z daní? Nie, bola 0 spoluúčasť.
Kúpil sa pozemok pod športovú halu. Áno to je pravda, ale hala tam nebude. A ani len skejt park… Zase vás dobehli skejteri, môžete ďalej rozoberať Leninov podstavec. Oslávte 25 rokov ojeba…. komunity, dnes už olympijského športu, v Meste športu. 
Tak sa zrejme znížilo zadlženie mesta z peňazí, čo aj ukazovatele dávali za pravdu, nie? Len potom sa zobral úver na predvolebné asfaltovačky. Tie splátky ešte nenabehli, ako bude na tom dlh mesta? Niečo mi uniká?

No a máme tu ďalšie skokové navýšenie daní, po troch rokoch. Našťastie samosprávy majú v rukách skutočne jednoduchý argument: Matovič. Nemusia nič ďalšie vysvetľovať. Taká hlasácka hra. Naserte ľudí cez dane na vládu, lebo… „museli sme“. No, ale pardon, aké iné opatrenia sme počuli od vedenia mesta?
Lebo za šestku mesačne (https://bbonline.sk/uz-v-sobotu-ich-volime-kolko-zarabaju-komunalni-a-krajski-politici/) si platíme primátora na to, aby dával riešenia. Počuli ste už o nejakých? Vlastne počuli ste v rámci celej doktorovej kampane a jeho skupinky čokoľvek na túto tému? Ja áno. Niečo o zatepľovaní, o solárnych kolektoroch, čo raz budú, a že zvyšovanie daní bude krajná možnosť. That´s it.
V iných mestách zvyšovanie daní prispieva k zvyšovaniu lukratívnosti mesta a nárastu obyvateľov. Správna daňová politika voči investorom zase vedie k pritiahnutiu investora podnikať na území mesta. Deje sa to u nás v Banskej Bystrici? Poviete – máme priemyselný park v Šalkovej (mimochodom v mieste, kde sa mal vylievať Hron v prípade povodne). Nuž, ale asi neviete, že nie je kompletne plný. Je iba kompletne rozpredaný. A to je rozdiel. Máme protipovodňovú ochranu, čo nám „zaplatili“ vodohospodári. Aj prečerpávačku máme. Nuž, ale čerpadlá nie sú. Viete o tom Banskobystričania? Že budete vedrami prelievať vodu cez múr v prípade povodne?

Nosko mal najdrahšiu kampaň na Slovensku. Ten predvolebný asfalt je pritom už teraz chybový, možno vydrží 10 rokov, úver je na 20. Bez nadstavby, šlendriánska robota, z každej realizácie trčí slama. Len toť nedávno sme splatili Saktorove úvery. Všetko, čo sa za ne spravilo, treba prerobiť… alebo je to už dávno desaťkrát poslancom Smädom prerobené.

Vraj kritizovať vie každý. 
Celý rok pred voľbami sme dávali riešenia v rámci platformy Bystrica má na viac. Riešenia, ktoré by zefektívnili fungovanie MsÚ, ktoré by šetrili financie, alebo zlepšovali a skvalitňovali výsledky, na ktoré boli použité financie. Celý volebný program bol plný riešení. Pochybujem, že si ich vôbec niekto prečítal. Volebný výsledok jasne ukázal, že o naše riešenia nie je záujem. Ja osobne žiadne ďalšie riešenia dávať nemusím. Pravdou je, že sa naši poslanci paškvilu, čo sa nazýva rozpočtom, poctivo venovali. Na úkor svojho času a energie (o odmenách pre poslancov sa nebavme, nik to nerobí za tie dve stovky).
Takže, aké to návrhy od nás chcete, keď vyslovujeme naše pochybnosti? A pre koho, keď k urnám prišiel zlomok obyvateľov nášho malebného mestečka? Nám tvrdili, že o kríze sa dozvedeli v novembri. Predpokladáme, že rozpočet sa nepripravuje 10 dní a od nás očakávate návrhy riešení za takýto čas a úplne bez dát a podkladov? Napríklad také, že z parkovného idú peniaze súkromnej firme, že sankcie MHD za nedodržanie podmienok je tabu? Prečo smeti na zberný dvor môžu nosiť len Bystričania, ale na dotovanú plaváreň môžu chodiť všetci? Nech tam dajú plnú cenu a Bystričania nech majú zľavu (bolo toho omnoho viac)… a presne – to je správne riešenie voči alibizmu na úrade. Viete o tom, že za tak krátky čas (napriek všetkému) dalo tých pár opozičných poslancov toľko pozmeňovákov, ako sa len dalo? Verte tomu, že pôvodný navrhovaný rozpočet by vás na… srdil mnohonásobne viac. 

Tí, čo volili pána doktora, volili istotu v turbulentných časoch. Chápem ich. Lež dostali istotu hrabania sa vo vlastných peňaženkách. Je mi ich ľúto. Tí, čo volili zmenu, vedeli, čo a ako, tí z tejto situácie nemôžu byť prekvapení. Tí, čo k urnám neprišli (a bolo ich úplne najviac), sa nemôžu na nič sťažovať. Zrejme sa majú dobre, sú skromní a spokojní so stavom, aký je, alebo už majú zbalené kufre do priľahlých obcí, pričom naďalej budú využívať benefity služieb, infraštruktúry, ponuky kedysi veľkej Banskej Bystrice, kým ešte nejaké ostanú.

P.S.
A ešte jedna čerešnička na torte. Banská Bystrica ide predať pozemky za vyše dva milióny diaľničnej spoločnosti. Vzácne nevratné peniaze, ktoré majú byť na rozvoj. No ideme ich minúť v rámci tohto rozpočtu na réžiu. Doslova ich ideme prežrať. 
Minulý rok bol rozpočet mesta 97 miliónov eur, dnes je to 120 miliónov… plus šetriaci mód…
plus predaj pozemkov… 
A budúci rok čo?
Keď budú chýbať hoci tie dva mega, zase zdvihneme dane?
Ďalší ľudia odídu bývať vedľa do dediny, zase menšie podielové dane, menej peňazí, zase zdvihneme dane?

A čo za ne?

Krásne a pokojné sviatky prajem, Banskobystričania!

Na internetovej stránke www.dianajavorcikova.sk používame súbory cookies, ktoré sa ukladajú do vášho zariadenia (prehliadač, mobilný telefón). Súbory cookie používame na prispôsobenie obsahu a reklám našej internetovej stránky, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. Zobraziť viac
Nastavenia cookies
Prijať všetky
Odmietnuť všetky
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

GDPR

Informácie o spracovaní osobných údajov

Toto vyhlásenie o ochrane súkromia sa týka webovej stránky dianajavorcikova.sk. Toto vyhlásenie o ochrane súkromia opisuje, akým spôsobom zhromažďujeme a používame informácie, medzi ktoré môžu patriť osobné údaje, ktoré nám poskytnete na našej webovej stránke. Toto vyhlásenie tiež definuje, akým spôsobom s Vašimi údajmi zaobchádzame a ako k nim môžete získať prístup a upravovať ich.

Prevádzkovateľ:

Diana Javorčíková, nar. 18.06.1986, bytom: Rudlovská cesta 3263/94, 974 11 Banská Bystrica, diana@dianajavorcikova.sk

Zodpovedná osoba:

Diana Javorčíková, nar. 18.06.1986, bytom: Rudlovská cesta 3263/94, 974 11 Banská Bystrica, diana@dianajavorcikova.sk

Pojem Spracovanie osobných údajov

Spracovaním osobných údajov sa rozumejú akékoľvek operácie alebo súbor operácií, ktoré Prevádzkovateľ, Sprostredkovateľ alebo poverená tretia osoba systematicky vykonáva s osobnými údajmi Dotknutej osoby; ide najmä o zhromažďovanie osobných údajov, ukladanie na nosiče informácií, sprístupňovanie, úpravu alebo pozmeňovanie, vyhľadávanie, používanie, odovzdávanie, šírenie, zverejňovanie, uchovávanie, výmenu alebo kombinovanie, blokovanie a likvidáciu osobných údajov klientov.

Zásady spracovania osobných údajov

Pri spracovaní osobných údajov Dotknutých osôb Prevádzkovateľ v najvyššej možnej miere rešpektuje a ctí najvyššie štandardy ochrany osobných údajov, pričom dodržiava najmä nasledujúce zásady:
 • osobné údaje sú spracované v súlade s príslušnými právnymi predpismi (najmä v súlade so zákonom č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade s Nariadením o ochrane osobných údajov tzv. GDPR)
 • korektne a transparentne;
 • pri spracovaní osobných údajov dbá Prevádzkovateľ na ochranu ich práv a tieto plne rešpektuje;
 • osobné údaje sú vždy spracované na jasne a zrozumiteľne na stanovený účel stanovenými prostriedkami a stanoveným spôsobom;
 • zhromažďované sú iba tie osobné údaje, ktorých spracovanie zodpovedá stanoveným účelom (je primerané, relevantné a nevyhnutné na naplnenie týchto účelov);
 • uchovávajú sa výhradne len počas doby, ktorá je nevyhnutná vzhľadom na účely ich spracovania;

Typy zhromažďovaných osobných údajov

Vždy si môžete vybrať aké osobné údaje, nám chcete poskytnúť. Ak sa však rozhodnete, že určité údaje si neprajete poskytovať, budeme to akceptovať, ale môže tým byť ovplyvnená kvalita informácií, ktoré Vám budeme poskytovať. Medzi osobné údaje, ktoré zhromažďujeme, patria:
 • titul, meno, priezvisko, adresa bydliska, poštová adresa, telefónne číslo a e-mailová adresa;

Automaticky zhromažďované osobné údaje a tretie strany

Na skvalitnenie starostlivosti o Vás je na internetovej stránke používané tzv. cookies. Cookies sú malé textové súbory obsahujúce špecifické údaje, ktoré slúžia Prevádzkovateľovi na rozpoznanie počítača Dotknutej osoby pri jeho komunikácii s Prevádzkovateľom. Cookies sú ukladané Dotknutej osobe prostredníctvom internetového prehliadača na jeho pevný disk. Ukladanie vybraných cookies prebieha vždy len na základe súhlasu Dotknutej osoby s tým, že ukladanie cookies môže byť kedykoľvek neskôr odmietnuté, a to v rámci nastavení internetového prehliadača. Počas používania našej web stránky automaticky zhromažďujeme osobné údaje len prostredníctvom tretích strán:
 • Google Analytics
 • Google AdWords
 • Facebook
 • Instagram
Títo poskytovatelia služieb sú viazaní dohodou o dôvernosti a nemôžu Vaše osobné údaje používať pre svoje vlastné ani akékoľvek iné účely.

Spôsob získavania osobných údajov

 • Kontaktný formulár na uvedenej web stránke
 • Formulár pre podporovateľov
 • e-mailová komunikácia

Účely spracovania osobných údajov

Vaše osobné údaje využívame na nasledovné účely:
 • za účelom zasielania noviniek z volebnej kampane
 • za účelom zasielania noviniek ohľadom našej činnosti počas volebnej kampane a aj po jej
 • skončení
 • za účelom zasielania odpovedí na Vaše otázky získaných napríklad cez kontaktný formulár z
 • predmetnej web stránky
 • za účelom zlepšovania Vášho zážitku pri používaní našej web stránky. Osobné údaje používame na prieskumy a analýzy, ktoré pre nás v našom mene môže vykonávať tretia strana. Výsledky takéhoto výskumu môžeme v anonymnej a súhrnnej forme zdieľať alebo zverejniť tretím stranám. Vaše osobné údaje používame aj na analytické účely a za účelom zlepšovania našich služieb, skúsenosti našich užívateľov a funkčnosti a kvality našich online služieb. Ak použijeme automatizované postupy na spracovanie osobných údajov, ktoré na Vás majú právny vplyv alebo významný vplyv, zavedieme vhodné opatrenia na ochranu Vašich práv a slobôd
 • za účelom zobrazovania relevantnej reklamy na základe analýzy Vášho správania sa na
 • našej web stránke
 • na základe právnych základov
  • v niektorých prípadoch môžu byť poskytnuté osobné údaje použité pri príprave predzmluvných vzťahov alebo k uplatňovaniu podmienok zmluvy/zmlúv (napríklad darovacia zmluva, zmluva o spolupráci a iné) alebo
  • v záujme splnenia požiadaviek orgánov činných v trestnom konaní tak, ako to vyžaduje zákon)
 • na základe oprávnených záujmov
  • akými sú poskytovanie vhodného obsahu webových stránok, e-mailov a newslettrov, k vylepšeniu a propagácii našich produktov, služieb a obsahu našich webových stránok, ďalej tiež na administratívne účely. Ak vaše osobné údaje používame na sledovanie našich oprávnených záujmov, vždy uprednostňujeme Vaše práva a záujmy nad našimi právami a záujmami.
V prípade, že si to vyžadujú platné právne predpisy požiadame Vás o vyjadrenie súhlasu. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať zaslaním e-mailu na adresu Zodpovednej osoby.

Medzinárodný prenos osobných údajov

Vaše osobné údaje sú spracované len na území Slovenskej republiky a nie sú odovzdávané do iných štátov v rámci alebo mimo Európskej únie.

Uchovávanie údajov

Ak ide o Vaše osobné údaje spracované na účely splnenia zmluvy, je Prevádzkovateľ zo zákona povinný tieto údaje spracovať počas doby trvania zmluvného vzťahu obvykle počas piatich rokov, ak príslušné právne predpisy neustanovujú dlhšiu dobu V ostatných prípadoch Vaše osobné údaje budeme uchovávať až do skončenia volebnej kampane, prípadne tak dlho, ako to bude potrebné na poskytovanie služieb pre Vás, vyhoveniu príslušným právnym predpisom, riešeniu sporov s ktoroukoľvek stranou.

Vaše práva

Chceme, aby ste mali používanie Vašich údajov pod kontrolou. K dispozícii máte nasledujúce možnosti: Právo na prístup k osobným údajom: máte právo požiadať o potvrdenie, či sú Vaše osobné údaje skutočne spracované, a ak sú, máte právo získať prístup k týmto osobným údajom a k stanoveným informáciám. Prevádzkovateľ Vám v takom prípade poskytne ako Dotknutej osobe kópiu spracovaných osobných údajov. Právo na vymazanie („právo byť zabudnutý“): máte právo, aby Prevádzkovateľ bez zbytočného odkladu vymazal Vaše osobné údaje, ak je uvedený niektorý z dôvodov stanovený právnym predpisom. Predovšetkým ak uvedený súhlas na spracovanie osobných údajov odvoláte. V určitých prípadoch však nie je Prevádzkovateľ povinný a ani oprávnený tejto žiadosti vyhovieť, najmä keď by spracovanie osobných údajov bolo nevyhnutné na splnenie právnej povinnosti. Právo na obmedzenie spracovania: máte právo na to, aby Prevádzkovateľ obmedzil spracovanie Vašich osobných údajov, ak je uvedený niektorý z dôvodov stanovený právnym predpisom. Napr. z dôvodu nepresnosti spracovaných osobných údajov či protiprávnosti ich spracovania. Právo na prenos údajov: Ak ste poskytli Prevádzkovateľovi svoje osobné údaje, spracovanie takýchto osobných údajov je založené na Vašom súhlase alebo je realizované na účel splnenia zmluvy a vykonáva sa automatizovane, máte právo tieto osobné údaje získať v štruktúrovanom, bežne používanom a strojom čitateľnom formáte a odovzdať ich inému Prevádzkovateľovi. Môžete tiež požiadať, aby tieto Vaše osobné údaje Prevádzkovateľ odovzdal priamo inému prevádzkovateľovi. Právo na opravu: máte právo, aby Prevádzkovateľ bez zbytočného odkladu opravil nepresné osobné údaje, ktoré o Vás spracoval. Máte tiež právo na doplnenie neúplných osobných údajov, a to aj poskytnutím dodatočného vyhlásenia. Právo vzniesť námietku a odvolať súhlas so spracovaním osobných údajov: ak používame Vaše osobné údaje na základe Vášho súhlasu, máte právo v súlade s platnými právnymi predpismi tento súhlas kedykoľvek odvolať. Právo podať sťažnosť: ak máte pocit, že s vašimi osobnými údajmi nezaobchádzame v súlade so zákonom, môžete sa obrátiť na Úrad pre ochranu osobných údajov so sťažnosťou. Budeme však veľmi radi, ak sa v takomto prípade obrátite najprv na nás, ochotne prípadné nedostatky odstránime. Úrad na ochranu osobných údajov Hraničná 12, 820 07 Bratislava 27 www.uoou.sk

Otázky a sťažnosti

Ak máte otázky alebo pochybnosti týkajúce sa spracovania Vašich osobných údajov, alebo ak si prajete uplatniť niektoré z práv, ktoré Vám vyplývajú z tohto oznámenia, môžete kontaktovať vyššie uvedenú Zodpovednú osobu. S otázkami a sťažnosťami môžete tiež kontaktovať Úrad na ochranu osobných údajov.

Zmeny v tomto oznámení

Ak by malo dôjsť k zmenám, ktoré sa vás budú týkať (napr. ak by sme Vaše osobné údaje chceli spracovávať na iné ako vyššie uvedené účely), pred ich uvedením do platnosti Vás budeme informovať. Tieto informácie o spracúvaní a ochrane osobných údajov sú platné od 01.11.2021
Uložiť nastavenia
Nastavenia cookies